ŠKODLJIVCI V SADOVNJAKU IN NA VRTU
V tem času dozorevajo naši, hruške, slive, jabolke, orehi, lešniki... Če ne zavarujemo ali hitro poberemo plodov, bomo ostali brez njih. Najprej jih napadejo ose. Te začnejo grizti nezrele plodove, ki potem segnijejo. Pripravimo pasti iz plastenk. Zgornji del plastenke odrežemo. V spodnji del pa nalijemo sladko tekočino ali vodo in nagnito sadje. V spodnji del plastenke postavimo zgornji del z vratom navzdol (kot je prikazano na sliki). Past obesimo na drevo. Število pasti prilagodimo velikosti drevesa. Vanje se bodo ujele tudi muhe in vinske mušice. Zrelo sadje imajo radi tudi ptiči. Ti napadajo tudi lešnike in orehe. Marsikdaj v boju proti njim ne pomaga niti klopotec. Če želimo obvarovat sadje, moramo drevesa skrbno oviti v mrežo.
Koruza lepo oblikuje storže. Mlečni storži so prava poslastica za ptiče. Za obvarovanje koruze uporabimo velike plastenke (1,5l). Prerežemo jo na pol. Spodnji polovici naredimo dve majhni luknji. Plastenke poveznemo na storže. Pustimo jih na koruzi do začetka obiranja.
Veliko problemov še vedno povzročajo polži. Po vsakem dežju prilezejo vsi na zelenjavo. Veliko jih je tudi na travnikih in v sadovnjakih. Nikar jih ne solimo, ker lahko uničimo prst. Če nimamo časa posežemo po feramolu. Zelo učinkovito pa je pobiranje. Pripravimo posodo z vodo, ki smo ji dodali malo soli in kis. Pobiramo jih zgodaj zjutraj ali zvečer. Če pa je deževno in oblačno, so aktivni tudi po dnevi. Pri pobiranju nimajo časa v zemljo spustit jajčeca. Če pa pojejo strup, v tem
času, ko se borijo za preživetje odložijo jajčeca. Priporočam, da oba postopka ponavljate na dva do tri tedne.