SEMENA
Prihaja čas ko bomo posejali prva semena. Na trgovskih policah jih najdemo nešteto različnih. Katera bomo izbrali? Hibridna ali avtohtona?
Hibridne sorte dajejo velike pridelke, plodovi so večji in unformni - bolj ali manj enaki in na oko zelo privlačni. Hibridne sorte nastanejo tako, da za seme uporabijo le prvo generacijo križanja materinske in očetovske linije, ki sta genetsko izenačeni. Prva generacija potomcev je od staršev za polovico boljša in rodovitnejša. Iz semen hibridnih rastlin pa ne zrastejo več njim enake rastline z enakimi lastnosmi.
Avtohtone sorte rastlin so se skozi obdobje svojega razvoja prilagajale našim spremembam in so tako pridobile značilen okus ter okrepile odpornost proti boleznim in škodljivcem. Plodovi so različnih velikosti, izrazitejšega vonja in okusa. Vsebujejo tudi več vitaminov, mineralov in antioksidantov.
četrtek, 29. januar 2015
torek, 20. januar 2015
OCVIRKI KOT SLAN PRIGRIZEK
Marsikdo med pripravljanjem ocvirkov zavrže svinjsko kožo. Nemarajo je, ker poka med cvrtjem in povzroči špricanje masti. Vendar iz kož nastanejo zelo dobri ocvirki, ki jih lahko grizljamo tako kot smoki.
Ocvirke iz kož naredimo po naslednjem postopku. Ločimo kože od špeha. Kože nasolimo in pustimo nekaj dni. Nato jih razrežemo na poljubno velike kose in scvremo tako kot mast. Postopek cvrtja masti je opisan v prejšnji objavi. Ko pa želimo zaužiti te ocvirke, jih še malo pocvremo. V ponvi segrejemo žlico maščobe in nanjo stresemo kože. Med segrevanjem bodo kože nabreknile. Poberemo jih iz ponve in postavimo na papirnat prtič, da se maščoba odteče.
Pa dober tek!
četrtek, 8. januar 2015
DOMAČA SVINJSKA MAST IN OCVIKI
Svinjsko mast in ocvirke uporabljamo pri cvrtju jajc, pečenju krompirja. Z njo zabelimo zelje, repo, ohrovt in podobno. Med prazniki so se moji gostje razveselili tudi pirinega kruha z ocvirki.
Priprava ocvirkov in masti ni težka, zahteva le malo potrpežlivosti.
Svež, ohlajen špeh zrežemo na koščke ali pa jo zmeljemo. Z mrzlo vodo splaknemo posodo in vanjo nalijemo nekoliko vode, da se ocvirki ne primejo. Dodamo slanino in postavimo na štedilnik. Počasi cvremo in večkrat premešamo. Ocvirki morajo biti svetlorumeni, rjavi grene. Mast odcedimo in nalijemo v lončeno ali stekleno posodo. Ocvirke prav tako nadevamo v lončeno ali stekleno posodo. Če jih zalijemo z mastjo, so dlje obstojni.
Če želimo imeti slano mast in ocvirke, špeh pososlimo in pustimo tri dni, da se razsoli. Nato ga obesimo, da se odteče in potem zrežemo in scvremo.
Na naši kmetiji imamo na voljo nekaj masti in ocvirkov. Shranjeni so v literskih kozarcih kot prikazuje spodnja slika. Kdor prvi pride, prvi dobi naše dobrote.
Naročite se na:
Objave (Atom)