torek, 2. februar 2016

TESTIRANJE KALJIVOSTI SEMEN

Marsikdo si sam pridela kakšno seme. Preden ga posejemo na vrt je dobro, da preverimo njegovo kaljivost.
Preizkus napravimo po naslednjem postopku:
Na krožnik postavimo mokro servieto. Nanjo razprostremo semena in si na papir zapišemo imena semenk. Pokrijemo z dvema plastema mokrih serviet. Vse skupaj damo v polivinilo vrečko in postavimo na kuhinjsko okensko polico. Čez dva dni vzamemo krožnik iz vrečke in odmaknemo zgornji dve servieti. Preštejemo koliko semen je skalilo in si zabeležimo. Če še niso vsa skalila jih pokrijemo in damo nazaj na okno. Uspešnost kaljenja preverjamo vsak dan. 
S tem poskusom izvemo % kaljivosti našega semena in ugotovimo kako dolgo nam kali. Če seme kali zelo počasi je njegova kvaliteta slaba in bo kmalu upadla. Če pa kali hitro, je v dobri kondiciji.


četrtek, 14. januar 2016

KOLOBAR

V teh zimskih dneh večina naših obdelanih površin počiva. Sedaj imamo čas, da premislimo kako bomo zapolnili gredice naslednjo sezono. Če na isto gredico sadimo prepogosto isto vrsto zelenjave, pride do enostranske porabe hranil in zasičenja tal z rastlinskimi izločki. To pa močno vpliva na zdravje naših rastlin.
Če je naš vrt že izčrpan ga zasejemo z ržjo. Ta naredi globoke korenine in izboljšuje založenost zemlje s hranili. Ko zraste jo pokosimo in uporabimo za zeleno gnojenje. 
Za dobro rast upoštevamo štiriletni kolobar. Vrt razdelimo na štiri poljine: list, korenina, plod, cvet. 
Na poljino list zasejemo rastlini, ki oblikujejo liste: solata, redič, špinača, kapusnice...
Na poljino korenina zasejemo rastline, ki oblikujejo korenino: repa, korenje, redkev, krompir...
Na poljino plod zasejemo rastline, ki oblikujejo plod: paradižnik, paprika, buče, kumarice, fižol...
Na poljino cvet zasejemo rastline, ki oblikujejo cvet: cvetača, brokoli, cvetlice.... Če pa nimamo dovol rastlin, ki bi tvorile cvet, lahko zasadimo krompir.
Naslednje leto pomaknemo gredice za eno naprej, tako da v petem letu pridemo spet na prvo gredico.