četrtek, 24. september 2015

ZAČIMBE ZA ZIMO


Začimbe, ki jih največkrat uporabljamo v kuhinji, je dobro imeti vedno sveže pri roki. Zato jih lahko izkopljemo na vrtu in posadimo v cvetlične lončke. Ko jih postavimo na okensko polico, moramo biti pozorni na škodljivce. Presajene rastline zelo rade napadejo uši. Slednjim se izognemo, če rastline ne zalivamo preveč in z rednim prezračevanjem prostora.

Veliko manj problematične so rastline, ki jih na novo posejemo v cvetlične lončke. Ponavadi hitro kalijo, še posebno, če imamo kvalitetna domača semena. Potrebno jih je zmerno zalivati. Potrebujejo zmerno toplo in sončno okensko polico. Kuhinja in dnevna sta manj primerna prostora, ker sta največkrat pretopla. Če imamo v prostoru presuh zrak, rastline popršimo z vodo.

V cvetličnih lončkih dobro uspevajo peteršilj, drobnjak, bazilika, timijan, melisa, žajbelj, rožmarin...

ponedeljek, 14. september 2015

PONUDBA GOVEJEGA MESA



Na naši kmetiji bomo v konec septembra imeli na razpolago dobro goveje meso od živali, ki je v preteklih poletnih mesecih preživela na bližnjih travnikih. Nudimo vam pakete mesa, ki vsebujejo sorazmerni delež mletega mesa, zrezkov, juhe, mesa za golaž. Cena kilograma mesa v paketu je 6,50€. Upoštevamo tudi individualne želje strank. Najave za odkup zbiramo do 23.9. Bodi hiter, preden  zmankajo zaloge in pokliči na 031 337 514 ali piši na vksenja@hotmail.com.



četrtek, 10. september 2015

PRESAJANJE ZELENJAVE

Jesenski redič je oblikoval nekaj listov. Če smo ga pregosto posejali je sedaj čas, da ga presadimo. Pred puljenjem gredico močno zalijemo. Tako se nam ne bodo trgale korenine. Pregoste sadike izpulimo, jim porežemo liste in posadimo na novo mesto. Presajence ponovno zalijemo.

V tem času presajamo por, ki ga bomo obirali čez zimo ali zgodaj spomladi. V septembru in oktobru se pojavlja porova muha. Zato svetujem por pokriti z vrtno kopreno. Lahko pa ob gredici zasadimo žametnice, ki porovo muho odganjajo.

Mlade sadike jagod presadimo na novo gredico. Zavedati se moramo, da sadika jagode lepo rodi le 2 - 3 leta. Zato je pogosto menjavanje sadik nuja. Jagode dobro uspevajo do 4 leta na eni gredici. Največ mladih sadik požene iz enoletnih sadik. Starejše sadike poženejo le po eno ali nobeno mlado sadiko. Lahko pa jim potrgamo cvetove z namenom, da zmanjšamo rodnost in jo prisilimo v oblikovanje mlade sadike.

sreda, 2. september 2015

ŠKODLJIVCI V SADOVNJAKU IN NA VRTU

V tem času dozorevajo naši, hruške, slive, jabolke, orehi, lešniki... Če ne zavarujemo ali hitro poberemo plodov, bomo ostali brez njih. Najprej jih napadejo ose. Te začnejo grizti nezrele plodove, ki potem segnijejo. Pripravimo pasti iz plastenk. Zgornji del plastenke odrežemo. V spodnji del pa nalijemo sladko tekočino ali vodo in nagnito sadje. V spodnji del plastenke postavimo zgornji del z vratom navzdol (kot je prikazano na sliki). Past obesimo na drevo. Število pasti prilagodimo velikosti drevesa. Vanje se bodo ujele tudi muhe in vinske mušice. Zrelo sadje imajo radi tudi ptiči. Ti napadajo tudi lešnike in orehe. Marsikdaj v boju proti njim ne pomaga niti klopotec. Če želimo obvarovat sadje, moramo drevesa skrbno oviti v mrežo. 

Koruza lepo oblikuje storže. Mlečni storži so prava poslastica za ptiče. Za obvarovanje koruze uporabimo velike plastenke (1,5l). Prerežemo jo na pol. Spodnji polovici naredimo dve majhni luknji. Plastenke poveznemo na storže. Pustimo jih na koruzi do začetka obiranja.

Veliko problemov še vedno povzročajo polži. Po vsakem dežju prilezejo vsi na zelenjavo. Veliko jih je tudi na travnikih in  v sadovnjakih. Nikar jih ne solimo, ker lahko uničimo prst. Če nimamo časa posežemo po feramolu. Zelo učinkovito pa je pobiranje. Pripravimo posodo z vodo, ki smo ji dodali malo soli in kis. Pobiramo jih zgodaj zjutraj ali zvečer. Če pa je deževno in oblačno, so aktivni tudi po dnevi. Pri pobiranju nimajo časa v zemljo spustit jajčeca. Če pa pojejo strup, v tem 
času, ko se borijo za preživetje odložijo jajčeca. Priporočam, da oba postopka ponavljate na dva do tri tedne.