četrtek, 30. julij 2015

OBREZOVANJE SADNEGA DREVJA IN GRMIČKOV


V preteklih dneh je padlo nekaj dežja in se je ozračje ohladilo. Čas je za letno rez sadnega drevja in grmičkov.
V tem času redčimo pregoste krošnje češenj in višenj. Rane se v poletenem času manj solzijo kot v času zimske rezi. Večje premažemo s cepilno smolo.
Na cepljenemu (mladem) drevju požene veliko poganjkov iz podlage. Te odstranjujemo v tem času.
Iz grmov ribeza in kosmulje porežemo veje starejše od treh let. Tako bo grm pognal več mladega lesa, na katerem bo rodil lepše plodove v naslednjem letu.
V malinjaku odstranimo vse olesenele dele rastlin. Mladi poganjki bodo tako dobili več zraka in svetlobe.


četrtek, 23. julij 2015

POLETNA SETEV

Po spravilu prvih pridelkov (graha, čebule. česna, zgoden krompir...) lahko gredice spet zapolnimo. Nanje lahko posejemo jesenski radič, por, černo redkev, repo...

Ko smo pobrali pridelke, gredice le plitko prekopljemo. Če smo spomladi zemlji dodali organska gnojila jih sedaj ni potrebno, saj rastline niso vseh porabile. V sušnem vremenu je pomembno, da po setvi gredice obilno zalijemo. V večini primerov zelenjadnice zelo hitro kalijo v tem toplem vremenu. Mlade rastline pa moramo redno zalivati, če ni dežja. Lahko jih zalijemo tudi z zeliščno gnojevko. Zalivati moramo vedno v hladu (pozno zvečer ali zgodaj zjutraj). Voda pa naj ima takšno temperaturo kot jo ima zrak. Rastline ni priporočljivo zalivati z zelo mrzlo vodo. Pozorni moramo biti na polže. Tem so mlade rastline zelo ušeč.


četrtek, 16. julij 2015

SPRAVILO ČESNA IN ČEBULE

Česen in čebula sta dozorela in ju je treba pospraviti. Paziti moramo, da ju izkopljemo v suhem vremenu. Prvi dan naj izkopano ostane kar na vrtu na soncu. Naslednji dan ju otrebimo zemlje in mu odrežemo korenine. Že takoj ločimo popolnoma zdrave rastline od bolnih in poškodovanih. Nato ga spravimo pod nadstrešek ali v zračen prostor. Pustimo, da se stebla popolno posušijo. Nato jih povežemo v kite. Lahko pa stebla odrežemo in čebulčke damo v zabojčke. Česen in čebulo postavimo v hladen temen prostor. Česen se najbolje ohrani v zelo mrzli kleti. Tudi, če pozimi zmrzne za par dni, mu ne bo nič škodilo.



ponedeljek, 13. julij 2015

POBIRALCI POLŽEV


Čeprav je letos več sončnih dni kot lani, je veliko polžev. Lansko mokro leto je bilo odlično za razvoj polžev. V zemlji je ostalo veliko polžjih jajčec, ki lahko preživijo tudi pet let, če nimajo ustreznih pogojev za razvoj.

Na mnogih kmetijah se zaradi tega problema pojavljajo race. Tudi mi smo jih nabavili. Hranimo jih podobno kot kokoši. Med prehranjevanjem popijejo veliko vode. Rade imajo večjo posodo z vodo, da se občasno namakajo.

Race, ki so bile valjene v valilnici, se ne znajo past. Zato jih je potrebno zjutraj in zvečer sprehajat. Najprej so vse plašne in zbegane. Po nekaj dneh začnejo iskat hrano. Zelo rade imajo cvetove trav, tropotca. Nekatere lovijo tudi mušice in kobilice, zelo dobro jim gre pobiranje polžev.