četrtek, 25. junij 2015

ZELIŠČNA GNOJEVKA

Namesto mineralnih gnojil za dognojevanje lahko uporabimo domačo zeliščno gnojevko.
Pripravimo jo iz 1kg svežih zelišč in 10l deževnice ali postane vode. Zelišča in vodo damo v lesen ali plastičen sod. Pokrijemo z mrežo in pustimo 2-3 tedne. Vsak dan premešamo, da pospešimo vrenje. Ko potemni in se neha peniti, jo precedimo in shranimo v hladen temen prostor. Gnojevko redčimo 1:10, za občutljive rastline 1:20. Zalivamo ob oblačnem vremenu ali pa morajo biti rastline prej zalite. Uporabimo jo največ tri krat v sezoni. Gnojevka krepi rastline in pospešuje rast.


četrtek, 18. junij 2015

PARADIŽNIK

Rastline v sadovnjakih, poljih in na vrtovih so se napojile v zadnjih deževnih dneh. Verjetno bomo sedaj posvetili največ pozornosti paradižniku zaradi slabih izkušenj v lanskem letu. Če želimo imeti lep pridelek, moramo enkrat tedensko oblamljat vršičke. Iz njih lahko naredimo škropivo, ki krepi rastline in jih obvaruje pred škodljivci. 10dag svežih vršičkov namakamo 24 ur v 10l vode. Precedimo in dodamo 1l surovega mleka. Z nastalo tekočino poškropimo lahko tudi vso zelenjavo.
Proti plesni škropimo s čajem iz preslice.
Ob steblih posujemo in vdelamo v tla lesni pepel. Lesni pepel je dobro gnojilo, ker vsebuje veliko fosforja, kalija in kalcija ter mnogo drugih mikroelementov kot so jod, bor, baker, cink in drugi. Pepel krepi rastline in vpliva na odpornost proti boleznim in škodljivcem.



četrtek, 11. junij 2015

DELO V SADOVNJAKU

V juniju je skrajni čas, da pokosimo okoli našega sadnega drevja. Če trava še ne semeni, lahko z njo prekrijemo kompostni kup. Lahko pa travo pod drevesi zmulčimo.

Češnje smo že skoraj obrali. Sedaj zorijo ribezi in borovnice. Slive, hruške in jablane oblikujejo plodove. Po prvem pregledu bo letošnja letina jesenskega sadja slabša od lanske. Vzrok za to lahko pripisujemo tudi muhastemu vremenu v času cvetenja.

Kaj lahko postorimo, da bo naše drevje ostalo v dobri kondiciji:
  • Sadno drevje dognojimo. V ta namen pripravimo gnojevko iz kopriv. 10 gnojevke redčimo z 40 l deževnice in poškropimo drevje.
  • Če so rastline (tako drevje kot zelenjava) poškodovana ob toči, skuhamo čaj iz rmana in poškropimo.
  • Škropimo z žvepleno apneno brozgo proti škrlupu, sajavosti in pepelovki. Zaradi nevarnosti ožiga škropimo pozno zvečer ali v zgodnjih jutranjih urah.
  • Če so plodovi pregosti jih redčimo.

četrtek, 4. junij 2015

UŠI, BOLHAČI, GOSENICE 

Vsako leto se nam na vrt poleg polžev prikrade vsaj še kaka nadloga. V tem času so najpogostejše naslednje:
  • črne uši se sprehajajo po kamilici, blitvi, špinači in fižolu 
  • bolhači napadajo kapusnice
  • kapusov belin izlega jajčeca na zelju 
  • koloradski hrošč izlega jajčeca na krompirju 
V boju z nadlogami se raje odločimo za rastline, ki rastejo okoli nas, kot za fitofarmacevtska sredstva.
  • Pelinova prevrelka pomaga proti pršicam, ušem, gosenicam in mravljam.
  • Namočimo 2 pesti paradižnikovih listov za 3 ure v 2 litra vode. Z vodo poškropimo po rastlini, ki ima gosenice in bolhače.
  • Skuhamo 1kg rabarbarinih listov v 5 litrih vode. Precedimo in škropimo proti gosenicam, ušem in korenčkovi muhi.
  • Sirotko razredčimo s kamiličnim čajem in škropimo po ušeh.