četrtek, 26. februar 2015

KOLOBAR

Sneg se je že stopil. Čakamo le na sončno vreme, da bomo lahko posadili prve vrtnine. Sedaj je pravi čas, da razmislimo kaj bomo sejali in sadili. Priporočljivo je, da uporabimo metodo kolobarja. To je metoda pri kateri na isto gredico v toku let sadimo rastline iz različnih družin. S tem preprečimo enostransko porabo hranil in zasičenje tal z rastlinskimi izločki, pa tudi nastanek nekaterih bolezni. Če tla izkoriščamo enostransko in sadimo sorodne ali enake rastline na isti gredici v kratkem časovnem razmaku, pride pri rastlinah do pomankanja hranil. Če so rastline šibke jih prej napadejo škodljivci.

Vrt razdelimo na štiri dele:
 - na prvi del sejemo rastline, ki jih pridelujemo za list: solate, radiči, špinača. komarček, kapusnice, cvetača, listna zelišča, peteršilj.
 - na drugi del sejemo rastline, ki tvorijo plod v območju korenin: koren, pastinjak, krompir, repa, rdeča pesa, čebula, česen, redkev
 - na tretji del sejemo rastline, ki tvorijo plod v območju semena: fižol, grah, žita, paprika, paradižnik, buče, kumarice
 - na četrti del sejemo rastline, ki jih pridelujemo za cvet: cvetoče čebulnice, brokole, mnoge zdravilne rastline (kamilica, baldrijan).

Vsako leto pomaknemo gredice za eno naprej, tako pridemo v petem letu spet na prvo gredico.



četrtek, 12. februar 2015

PREIZKUS KALJIVOSTI SEMEN

V februarju je čas ko sejemo papriko, paradižnik in malancane v ogrevane prostore. Letos smo se odločili, da bomo naredili preizkus vzgoje sadik. Opazovali bomo v katerem substratu najhitreje kali seme in kje se razvije najmočnejša sadika.

V prvem primeru bomo semna posejali v navaden substrat.
V drugem primeru bomo substrat pomešali z vulkanskim peskom.
V tretjem primeru bomo jajčno lupino napolnili s substratom. 

Posode za kaljenje smo naredili kar doma. Embalažo od sladoleda smo na spodnji strani naliknjali. Vanjo do polovice nasujemo substrat s semeni, zalijemo in pokrijemo s pokrovčkom. Tako pustimo dokler seme ne začne kaliti (2-3 tedne). Potem pa posodo odkrijemo. 



četrtek, 5. februar 2015

GENERATIVNO RAZMNOŽEVANJE SADNIH DREVES

V  lanskem letu smo s podtaknjenci uspešno razmnožili ribez in maline. Nov izziv nam predstavlja vzgojiti sadna drevesa, ki bodo imela enake lastnosti kot jih imajo tista, ki trenutno rastejo v našem sadovnjaku. To so stare sorte jablan, hrušk, sliv in orehov. 

Zdaj je čas, da pripravimo semena. Naši prvi sejančki bodo oreh in jablana. Za pridobitev semenskega materiala smo vzeli najlepše plodove. Iz jabolk smo seme. Skupaj z orehom smo ga sušili na sobni temperaturi. Sedaj smo seme pomešali z mivko in ga postavili na zunanjo okensko polico, na kateri so temperature malo nad 0°C.  Seme smo izpostavili nizkim temperaturam, da se razgradijo zaviralci kalitev.

Ko se bo otoplilo bomo seme posejali v vlažno razkuženo zemljo. Semena jablane bomo posejali na globino 2-3 cm, oreha pa 8 cm. Upamo, da nam bodo do jeseni zrasle lepi sejanci.