POLETJE Z JESENSKIMI TEMPERATURAMI
Ali je to sploh poletje se vprašam zjutraj ko se odpravljam ven in išćem dolgo majco. Koledearsko poletje se je prelevilo v pravo jesen s pogostimi plohami in temperaturami med 10 in 20°C. To slabo vpliva tudi na toploljubo zelenjavo.
Letošnja letina paradižnika je katastrofalna. V našem rastlinjaku je preživelo le nekaj sadik pelatov. Ostale sorte pa je napadla paradižnikova plesen. Bolne sadike je najbolje izruvati in zažgati. Preživeli paradižniki so imeli na listih črne pege. Potrgali smo jih, da se ne bi bolezen širila po rastlini.
Jajčevci so lepi zeleni, rastejo zelo počasi. V deževnem vremenu jim cvetni nastavki odpadajo. Le malo cvetov se opraši in obrodi. Letos se tudi jajčevcev ne bomo najedli.
Kumare so zelo lepo rodile. V zadnjih dneh ko se je temperatura ponoči spustila do 10°C so se začeli sušiti listi. Vitalni so le še vršićki. Število plodov se je prepolovilo.
Paprika pa preseneča. Glede na vso ostalo tploljubo zelenjavo najbolje prestaja to muhasto poletje. Res je, da je obrodila malo kasneje. Plodovi so lepi in polnega okusa. Do sedaj ni imela nobene bolezni in škodljivcev.
Vsem, ki imate na vrtu rastline, ki so zgoraj naštete svetujem, da jih zalijete s pripravkom iz alg in poškropite s presličnim čajem. Alge pomagajo rastlinam pri krepitvi korenin. Če ima rastlina dobro razvit koreninski sistem, je bol odporna. Njivska preslica ščiti rastline pred plesnijo. Preslico lahko naberete sami. Raste na močvirjih in ob vodi.